| CAS Number | 2095192-22-4 |
| Catalog Number | AG00J2W6(AGN-PC-0WRART) |
| Chemical Name | tert-butyl 6-oxa-2,9-diazaspiro[4.5]decane-9-carboxylate hydrochloride |
| IUPAC Name | tert-butyl 6-oxa-2,9-diazaspiro[4.5]decane-9-carboxylate;hydrochloride |
| InChI | InChI=1S/C12H22N2O3.ClH/c1-11(2,3)17-10(15)14-6-7-16-12(9-14)4-5-13-8-12;/h13H,4-9H2,1-3H3;1H |
| InChI Key | WGLCTNVOFYGCFK-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD28893771 |
| Molecular Formula | C12H23ClN2O3 |
| Molecular Weight | 278.7756 |
| SMILES | Cl.C1NCCC12OCCN(C2)C(=O)OC(C)(C)C |
| Synonyms | 2095192-22-4,
tert-Butyl 6-oxa-2,9-diazaspiro[4.5]decane-9-carboxylate hydrochloride,
MFCD28893771,
t-Butyl 6-oxa-2,9-diazaspiro[4.5]decane-9-carboxylate hydrochloride,
|
| Complexity | 301 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 278.14g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 18 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 278.777g/mol |
| Monoisotopic Mass | 278.14g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 50.8A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number