| CAS Number | 89855-03-8 |
| Catalog Number | AG01A32R(AGN-PC-0WOAOH) |
| Chemical Name | 2-propylmorpholine |
| IUPAC Name | 2-propylmorpholine |
| InChI | InChI=1S/C7H15NO/c1-2-3-7-6-8-4-5-9-7/h7-8H,2-6H2,1H3 |
| InChI Key | QGJFIIKVYPIQAZ-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD14582708 |
| Molecular Formula | C7H15NO |
| Molecular Weight | 129.2001 |
| SMILES | CCCC1OCCNC1 |
| Synonyms | 2-propylmorpholine,
89855-03-8,
SCHEMBL302007,
DTXSID00603550,
AKOS006376905,
AB70522,
NE15781,
A843345,
Z2255517709,
|
| Complexity | 75.3 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 129.115g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 9 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 129.203g/mol |
| Monoisotopic Mass | 129.115g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 21.3A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 0.7 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number