| CAS Number | 84940-51-2 |
| Catalog Number | AG00GKS8(AGN-PC-0WC74T) |
| Chemical Name | 4-(difluoromethyl)-2-fluoropyridine |
| IUPAC Name | 4-(difluoromethyl)-2-fluoropyridine |
| InChI | InChI=1S/C6H4F3N/c7-5-3-4(6(8)9)1-2-10-5/h1-3,6H |
| InChI Key | HQURWUNRSQARIS-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD19442245 |
| Molecular Formula | C6H4F3N |
| Molecular Weight | 147.0979 |
| SMILES | FC(C1=CC(F)=NC=C1)F |
| Synonyms | 2-Fluoro-4-(difluoromethyl)pyridine,
4-(difluoromethyl)-2-fluoropyridine,
84940-51-2,
Pyridine, 4-(difluoromethyl)-2-fluoro- (9CI),
SCHEMBL12093203,
BBL101566,
STL555362,
ZINC39088304,
AKOS005259973,
MS-20239,
Z-1855,
Pyridine,4- -2-fluoro-,
|
| Complexity | 107 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 147.029584g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 10 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 147.1g/mol |
| Monoisotopic Mass | 147.029584g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 12.9Ų |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.9 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number