| CAS Number | 904816-46-2 |
| Catalog Number | AG00GVAY(AGN-PC-0WB2GH) |
| Chemical Name | 6-(3-PHENYL-PIPERAZIN-1-YL)-NICOTINIC ACID |
| IUPAC Name | 6-(3-phenylpiperazin-1-yl)pyridine-3-carboxylic acid |
| InChI | InChI=1S/C16H17N3O2/c20-16(21)13-6-7-15(18-10-13)19-9-8-17-14(11-19)12-4-2-1-3-5-12/h1-7,10,14,17H,8-9,11H2,(H,20,21) |
| InChI Key | XQZPMWAWYUHYSA-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD06245561 |
| Molecular Formula | C16H17N3O2 |
| Molecular Weight | 283.3251 |
| SMILES | O=C(O)C3(=CN=C(N1(CC(NCC1)C2(=CC=CC=C2)))C=C3) |
| Synonyms | 6-(3-Phenylpiperazin-1-yl)nicotinic acid,
904816-46-2,
6-(3-phenylpiperazin-1-yl)pyridine-3-carboxylic Acid,
AC1MCKKB,
6-(3-PHENYL-PIPERAZIN-1-YL)-NICOTINIC ACID,
CTK7I8208,
KS-00001OU2,
ZX-AT000852,
KM2926,
MFCD06245561,
AKOS005254678,
GL-0273,
MCULE-3127140306,
OR01726,
PS-3078,
6-(3-phenyl-piperazin-1-yl)-nicotinic acid, AldrichCPR,
CID2771841,
|
| Complexity | 357 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 283.132g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 21 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 283.331g/mol |
| Monoisotopic Mass | 283.132g/mol |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Topological Polar Surface Area | 65.5A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | -0.6 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precautionary statements
|
|
|
Signal Words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number