| CAS Number | 1221791-63-4 |
| Catalog Number | AG00IS2X(AGN-PC-0WAYV6) |
| Chemical Name | 2-((4-Aminophenyl)thio)nicotinonitrile |
| IUPAC Name | 2-(4-aminophenyl)sulfanylpyridine-3-carbonitrile |
| InChI | InChI=1S/C12H9N3S/c13-8-9-2-1-7-15-12(9)16-11-5-3-10(14)4-6-11/h1-7H,14H2 |
| InChI Key | UODGQJKMSMHVDP-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD14642435 |
| Molecular Formula | C12H9N3S |
| Molecular Weight | 227.285 |
| SMILES | S(C1(=NC=CC=C1C#N))C2(=CC=C(N)C=C2) |
| Synonyms | 2-[(4-aminophenyl)sulfanyl]nicotinonitrile,
1221791-63-4,
2-((4-Aminophenyl)thio)nicotinonitrile,
2-[(4-aminophenyl)sulfanyl]pyridine-3-carbonitrile,
aminophenylsulfanylnicotinonitrile,
CTK7C8928,
ZX-RL002968,
MFCD14642435,
SBB097161,
ZINC42143706,
AKOS005072275,
CE-0728,
MCULE-2221193338,
RP13108,
KS-000023R4,
OR303742,
AJ-104185,
BC4286149,
TR-071095,
2-(4-aminophenylthio)pyridine-3-carbonitrile,
|
| Complexity | 265 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 227.052g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 16 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 227.285g/mol |
| Monoisotopic Mass | 227.052g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 88A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 2.3 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number