
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 6893-02-3 |
| Catalog Number | AG0032GT(AGN-PC-0WA1WH) |
| Chemical Name | 3,3',5-Triiodo-L-thyronine |
| IUPAC Name | (2S)-2-amino-3-[4-(4-hydroxy-3-iodophenoxy)-3,5-diiodophenyl]propanoic acid |
| InChI | InChI=1S/C15H12I3NO4/c16-9-6-8(1-2-13(9)20)23-14-10(17)3-7(4-11(14)18)5-12(19)15(21)22/h1-4,6,12,20H,5,19H2,(H,21,22)/t12-/m0/s1 |
| InChI Key | AUYYCJSJGJYCDS-LBPRGKRZSA-N |
| MDL Number | MFCD00002593 |
| Molecular Formula | C15H12I3NO4 |
| Molecular Weight | 650.9735 |
| SMILES | IC=1C=C(C[C@H](N)C(=O)O)C=C(C1OC1=CC(=C(C=C1)O)I)I |
| UNII | 06LU7C9H1V |
| Synonyms | 3,3',5-Triiodothyronine,
Cytomel,
Liothyronine,
Liothyronine Sodium,
T3 Thyroid Hormone,
Thyroid Hormone, T3,
Triiodothyronine,
liothyronine,
triiodothyronine,
3,3',5-Triiodo-L-thyronine,
6893-02-3,
Liothyronin,
Tresitope,
3,5,3'-triiodothyronine,
L-Liothyronine,
O-(4-Hydroxy-3-iodophenyl)-3,5-diiodo-L-tyrosine,
triothyrone,
Liothyroninum,
Lyothyronine,
Liotironina,
T3,
3,5,3'-Triiodo-L-thyronine,
L-T3,
3,3',5-Triiodothyronine,
Triiodo-L-thyronine,
3,5,3'TRIIODOTHYRONINE,
L-3,5,3'-Triiodothyronine,
L-3,3',5-TriioDOThyronine,
(2S)-2-amino-3-[4-(4-hydroxy-3-iodophenoxy)-3,5-diiodophenyl]propanoic acid,
T3 (amino acid),
T3 (Hormone),
Liothyronine [INN:BAN],
Liotironina [INN-Spanish],
T3 (VAN),
Triiodothyronine, l-,
3,5,3'-Tri-iodo-L-thyronine,
CHEBI:18258,
L-Tyrosine, O-(4-hydroxy-3-iodophenyl)-3,5-diiodo-,
MFCD00002593,
Liothyroninum [INN-Latin],
CHEMBL1544,
UNII-06LU7C9H1V,
4-(4-Hydroxy-3-iodophenoxy)-3,5-diiodophenylalanine,
(S)-2-amino-3-(4-(4-hydroxy-3-iodophenoxy)-3,5-diiodophenyl)propanoic acid,
06LU7C9H1V,
3,3',5-Triiodothyronine, L-,
HSDB 3110,
Triiodo-thyroninum,
T3 (LIOTRIX),
AUYYCJSJGJYCDS-LBPRGKRZSA-N,
EINECS 229-999-3,
NSC 80203,
4-(3-Iodo-4-hydroxyphenoxy)-3,5-diiodophenylalanine,
3,3',5-Triiodo-L-thyronine, 95%,
BRN 2710227,
4-(4-hydroxy-3-iodophenoxy)-3,5-diiodo-L-phenylalanine,
L-triiodothyronine,
L-3-(4-(4-Hydroxy-3-iodophenoxy)-3,5-diiodophenyl)alanine,
Alanine, 3-(4-(4-hydroxy-3-iodophenoxy)-3,5-diiodophenyl)-, L-,
DSSTox_CID_3216,
DSSTox_RID_76928,
DSSTox_GSID_23216,
3,3',5-Trichloro-L-thyromine,
T3 liothyronine,
Euthroid-1,
Euthroid-2,
Euthroid-3,
Thyrolar-1,
Thyrolar-2,
Thyrolar-3,
CAS-6893-02-3,
Euthroid-0.5,
Thyrolar-0.5,
Liothyronine (INN),
Thyrolar-0.25,
THYROID HORMONE,
T3 (Triiodothyronine),
Triiodothyronine (T3),
SR-05000000455,
Cyronine,
NSC-46046,
C15H12I3NO4,
1xzx,
5714-08-9,
Prestwick_135,
PubChem20012,
Spectrum_001445,
Prestwick0_000853,
Prestwick1_000853,
Prestwick2_000853,
Prestwick3_000853,
Spectrum2_001984,
Spectrum3_001887,
Spectrum4_000326,
Spectrum5_001793,
L-T3|||L-Liothyronine,
Epitope ID:131324,
AC1L1LF0,
SCHEMBL8300,
NCIStruc1_000449,
REGID_for_CID_5920,
BSPBio_000865,
BSPBio_003394,
KBioGR_000671,
KBioGR_002568,
KBioSS_001925,
KBioSS_002577,
MLS000028458,
3,5,3'-triodo-L-thyronine,
SPBio_002167,
SPBio_002786,
BPBio1_000953,
GTPL2634,
L-3,3',5-triiodo-Thyronine,
3,3\',5-triiodo-L-thyronine,
DTXSID8023216,
BCBcMAP01_000192,
BDBM18860,
CTK1A2555,
HY-A0070A,
KBio2_001925,
KBio2_002568,
KBio2_004493,
KBio2_005136,
KBio2_007061,
KBio2_007704,
KBio3_002897,
KBio3_003046,
(2R)-2-amino-3-[4-(4-hydroxy-3-iodophenoxy)-3,5-diiodophenyl]propanoic acid,
cMAP_000088,
HMS1570L07,
HMS2097L07,
HMS2235A22,
HMS3714L07,
TRIIODOTHYRONINE (T3 OR LIOTHYRONINE, ACTIVE) (6-11%),
ZINC3830999,
Tox21_110029,
Tox21_301943,
ANW-60592,
CT-833,
NCGC00013556,
3,5,3'-triiodo-L-thyronine (T3),
Thyronine, 3,3',5-triiodo-, L-,
AKOS016003266,
AM83597,
CCG-220853,
CS-4141,
DB00279,
SMP1_000179,
NCGC00013556-01,
NCGC00013556-02,
NCGC00013556-03,
NCGC00013556-04,
NCGC00096669-01,
NCGC00096669-02,
NCGC00255336-01,
[125I]T3,
AS-17446,
LS-16137,
SC-11044,
SMR000058402,
T3; THYROID HORMONE; LIOTHYRONINE,
SBI-0206718.P001,
DB-021796,
TR-031350,
Thyronine, 3,3',5-triiodo-, L- (6CI),
C02465,
D08128,
893T023,
SR-01000003143,
SR-01000003143-4,
SR-05000000455-2,
SR-05000000455-3,
3,5,3 inverted exclamation marka-Triiodo-L-thyronine,
BRD-K89152108-001-03-3,
3,3',5-Triiodo-L-thyronine, >=95% (HPLC), powder,
Z2216208625,
UNII-O48UO55HR0 component AUYYCJSJGJYCDS-LBPRGKRZSA-N,
L-3-[4-(4-hydroxy-3-iodophenoxy)-3,5-diiodophenyl]-Alanine,
L-Tyrosine, O-(4-hydroxy-3-iodophenyl)-3,5-diiodo- (9CI),
Liothyronine, United States Pharmacopeia (USP) Reference Standard,
3,3',5 Triiodothyronine (T3), IRMM(R) certified Reference Material,
(2S)-2-AMINO-3-[4-(4-HYDROXY-3-IODO-PHENOXY)-3,5-DIIODO-PHENYL]PROPANOIC ACID,
Liothyronine, Pharmaceutical Secondary Standard; Certified Reference Material,
3,3',5-Triiodo-L-thyronine (T3) solution, 100 mug/mL in methanol with 0.1N NH3, ampule of 1 mL, certified reference material,
Rathyronine,
Tertroxin,
Cytomel,
Triostat,
Tri-Thyrotope,
Rathyroninum,
Ratironina,
Thrithyrone,
Armour Thyroid,
Liothyronine I 131,
Triomet-131,
LIOTHYRONINE SODIUM,
Tertroxin (TN),
Thyrolar (TN),
Cytomel (TN),
T3 Thyroid Hormone,
Thyroid Hormone, T3,
THYROLAR-5,
Rathyronine [DCF:INN],
Rathyronine [INN:DCF],
Liothyroninum[INN-Latin],
Rathyroninum [INN-Latin],
Ratironina [INN-Spanish],
D0D8QI,
D0S6JG,
Liothyronine I 131 [USAN],
3,3',5'-Triiodothyronine,
Liothyronine modified release,
UNII-O48UO55HR0,
3,3',5'-Triiodo-L-thyronine,
3,3'5-Triiodo-L-thyronine,
3,3,5-Triiodo-L-thyronine,
UNII-86AZ0G22V2,
CID5920,
3,3',5-Triiodothyronine, DL-,
EINECS 221-522-7,
C15-H12-I3-N-O4,
CS-O-31028,
Liothyronine, 95% - 100MG 100mg,
C15-H12-(sup 131)I3-N-O4,
Thyronine, 3,3',5-triiodo-, L-(6CI),
T0453,
4-14-00-02373 (Beilstein Handbook Reference),
D014284,
DL-Tyrosine, O-(4-hydroxy-3-iodophenyl)-3,5-diiodo-,
L-Tyrosine, O-(4-hydroxy-3-iodophenyl)-3,5-diiodo-(9CI),
(RS)-3-(4-(4-Hydroxy-3-iodphenoxy)-3,5-diiodphenyl)alanin,
20196-64-9,
Alanine, 3-[4-(4-hydroxy-3-iodophenoxy)-3,5-diiodophenyl]-, DL-,
(S)-2-Amino-3-(4-(4-hydroxy-3-iodophenoxy)-3,5-diiodophenyl)propanoicacid,
L-Tyrosine, O-(4-hydroxy-3-iodophenyl)-3,5-diiodo-, labeled withiodine-131,
3130-96-9,
T-3,
T3),
|
| Complexity | 402 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 650.79g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 23 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 650.977g/mol |
| Monoisotopic Mass | 650.79g/mol |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Topological Polar Surface Area | 92.8A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.7 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | H315-H319-H335 |
| Precuationary statements | P261-P280a-P304+P340-P305+P351+P338-P405-P501a |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

