| CAS Number | 916322-66-2 |
| Catalog Number | AG01A6OS(AGN-PC-0VTXI2) |
| Chemical Name | 2-Azido-3-phenylpropanamide |
| IUPAC Name | 2-azido-3-phenylpropanamide |
| InChI | InChI=1S/C9H10N4O/c10-9(14)8(12-13-11)6-7-4-2-1-3-5-7/h1-5,8H,6H2,(H2,10,14) |
| InChI Key | OSZORJXDLKSMFZ-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD24456764 |
| Molecular Formula | C9H10N4O |
| Molecular Weight | 190.2019 |
| SMILES | NC(C(N=[N+]=[N-])CC1=CC=CC=C1)=O |
| Synonyms | 2-azido-3-phenylpropanamide,
916322-66-2,
NE23647,
|
| Complexity | 241 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 190.085g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 14 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 190.206g/mol |
| Monoisotopic Mass | 190.085g/mol |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Topological Polar Surface Area | 57.4A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 2.2 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number