| CAS Number | 81842-71-9 |
| Catalog Number | AG01FFNB(AGN-PC-0UKXMY) |
| Chemical Name | 3-Hydroxypropyl 4-methylbenzenesulfonate |
| IUPAC Name | 3-hydroxypropyl 4-methylbenzenesulfonate |
| InChI | InChI=1S/C10H14O4S/c1-9-3-5-10(6-4-9)15(12,13)14-8-2-7-11/h3-6,11H,2,7-8H2,1H3 |
| InChI Key | GMWFPSPTDMITFZ-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD27929206 |
| Molecular Formula | C10H14O4S |
| Molecular Weight | 230.2808 |
| SMILES | OCCCOS(C1=CC=C(C)C=C1)(=O)=O |
| Synonyms | 3-hydroxypropyl 4-methylbenzenesulfonate,
81842-71-9,
3-Hydroxypropyltosylat,
3-(Tosyloxy)-1-propanol,
1,3-propanediol monotosylate,
SCHEMBL2163310,
GMWFPSPTDMITFZ-UHFFFAOYSA-N,
1,3-propanediol mono-p-toluenesulfonate,
1,3-Propanediol, 1-(4-methylbenzenesulfonate),
toluene-4-sulfonic acid 3-hydroxy-propyl ester,
CID11961356,
3-(4-methylphenyl)sulfonyloxypropan-1-ol,
4-methylbenzenesulfonic acid, 3-hydroxypropyl ester,
|
| Complexity | 260 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 230.061g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 15 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 230.278g/mol |
| Monoisotopic Mass | 230.061g/mol |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Topological Polar Surface Area | 72A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.1 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number