| CAS Number | 328250-18-6 |
| Catalog Number | AG00C0XI(AGN-PC-0R86EB) |
| Chemical Name | 1,2-Dipalmitoyl-sn-glycero-3-EPC (chloride) |
| IUPAC Name | 2-[[(2R)-2,3-di(hexadecanoyloxy)propoxy]-ethoxyphosphoryl]oxyethyl-trimethylazanium;chloride |
| InChI | InChI=1S/C42H85NO8P.ClH/c1-7-10-12-14-16-18-20-22-24-26-28-30-32-34-41(44)47-38-40(39-50-52(46,48-9-3)49-37-36-43(4,5)6)51-42(45)35-33-31-29-27-25-23-21-19-17-15-13-11-8-2;/h40H,7-39H2,1-6H3;1H/q+1;/p-1/t40-,52?;/m1./s1 |
| InChI Key | XXTKXMLARLHZSM-WGVGMMHHSA-M |
| MDL Number | MFCD07779274 |
| Molecular Formula | C42H85ClNO8P |
| Molecular Weight | 798.553 |
| SMILES | O=C(CCCCCCCCCCCCCCC)OC[C@@H](OC(CCCCCCCCCCCCCCC)=O)COP(OCC[N+](C)(C)C)(OCC)=O.[Cl-] |
| Synonyms | 328250-18-6,
1,2-DipalMitoyl-sn-glycero-3-ethylphosphocholine, chloride L-1162,
1,2-Dipalmitoyl-sn-glycero-O-ethyl-3-phosphoryl choline chloride,
16:0 EPC (Cl Salt), 1,2-dipalmitoyl-sn-glycero-3-ethylphosphocholine (chloride salt), chloroform,
16:0 EPC (Cl Salt), 1,2-dipalmitoyl-sn-glycero-3-ethylphosphocholine (chloride salt), powder,
XXTKXMLARLHZSM-WGVGMMHHSA-M,
1,2-dipalmitoyl-sn-glycero-3-ethylphosphocholine chloride salt,
|
| Complexity | 865 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 797.57g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 53 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 798.565g/mol |
| Monoisotopic Mass | 797.57g/mol |
| Rotatable Bond Count | 42 |
| Topological Polar Surface Area | 97.4A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number