| CAS Number | 106012-40-2 |
| Catalog Number | AG019L6G(AGN-PC-0OVHTU) |
| Chemical Name | 1-(2-Amino-4-methylthiazol-5-yl)ethanone hydrochloride |
| IUPAC Name | 1-(2-amino-4-methyl-1,3-thiazol-5-yl)ethanone;hydrochloride |
| InChI | InChI=1S/C6H8N2OS.ClH/c1-3-5(4(2)9)10-6(7)8-3;/h1-2H3,(H2,7,8);1H |
| InChI Key | UCVFFZTUHMGPJC-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00159784 |
| Molecular Formula | C6H9ClN2OS |
| Molecular Weight | 192.6665 |
| SMILES | Cl.NC=1SC(=C(N1)C)C(C)=O |
| Synonyms | 106012-40-2,
1-(2-amino-4-methylthiazol-5-yl)ethanone hydrochloride,
1-(2-amino-4-methyl-1,3-thiazol-5-yl)ethan-1-one hydrochloride,
SCHEMBL6239673,
CHEMBL1866982,
AKOS024323991,
MCULE-2436461525,
NE24867,
2-amino-5-acetyl-4-methylthiazole hydrochloride,
1-(2-AMINO-4-METHYL-THIAZOL-5-YL)-ETHANONE, HYDROCHLORIDE,
C6H9ClN2OS,
30748-47-1,
|
| Complexity | 151 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 192.012g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 11 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 192.661g/mol |
| Monoisotopic Mass | 192.012g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 84.2A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number