| CAS Number | 35028-38-7 |
| Catalog Number | AG01BFNC(AGN-PC-0O973T) |
| Chemical Name | N-cyclohexyl-N-methylcarbamoyl chloride |
| IUPAC Name | N-cyclohexyl-N-methylcarbamoyl chloride |
| InChI | InChI=1S/C8H14ClNO/c1-10(8(9)11)7-5-3-2-4-6-7/h7H,2-6H2,1H3 |
| InChI Key | BZWYKPFEWYJQJZ-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD19281926 |
| Molecular Formula | C8H14ClNO |
| Molecular Weight | 175.6559 |
| SMILES | CN(C(Cl)=O)C1CCCCC1 |
| Synonyms | N-cyclohexyl-N-methylcarbamoyl chloride,
35028-38-7,
N-methyl-N-cyclohexylaminocarbonyl chloride,
N-cyclohexyl-N-methylcarbamic chloride,
SCHEMBL427210,
BZWYKPFEWYJQJZ-UHFFFAOYSA-N,
cyclohexyl(methyl)carbamic chloride,
ZINC34497574,
AKOS016359857,
N-methyl-N-cyclohexylcarbamoyl chloride,
NE31294,
N-cyclohexyl-N-methyl carbamoyl chloride,
DA-42662,
FT-0710435,
|
| Complexity | 143 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 175.076g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 11 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 175.656g/mol |
| Monoisotopic Mass | 175.076g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 20.3A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 2.6 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number