| CAS Number | 50472-09-8 |
| Catalog Number | AG00DKO6(AGN-PC-0NGCC2) |
| Chemical Name | 3,6-Dimethoxy-2-nitrobenzoic acid |
| IUPAC Name | 3,6-dimethoxy-2-nitrobenzoic acid |
| InChI | InChI=1S/C9H9NO6/c1-15-5-3-4-6(16-2)8(10(13)14)7(5)9(11)12/h3-4H,1-2H3,(H,11,12) |
| InChI Key | FWXKXSMYSALLCF-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD06203373 |
| Molecular Formula | C9H9NO6 |
| Molecular Weight | 227.1709 |
| SMILES | COC1=C(C(O)=O)C([N+]([O-])=O)=C(OC)C=C1 |
| Synonyms | 3,6-dimethoxy-2-nitrobenzoic acid,
50472-09-8,
3,6-dimethoxy-2-nitro-benzoic Acid,
SCHEMBL15834222,
2-Nitro-3,6-dimethoxybenzoic acid,
ZINC38284279,
Benzoic acid,3,6-dimethoxy-2-nitro-,
RP27699,
SC-60506,
J-511407,
CID11128031,
|
| Complexity | 276 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 227.043g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 16 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 227.172g/mol |
| Monoisotopic Mass | 227.043g/mol |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Topological Polar Surface Area | 102A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.2 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precautionary statements
|
|
|
Signal Words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number