| CAS Number | 61121-66-2 |
| Catalog Number | AG01EJR6(AGN-PC-0JSMS1) |
| Chemical Name | 5-methanesulfinylpentanenitrile |
| IUPAC Name | 5-methylsulfinylpentanenitrile |
| InChI | InChI=1S/C6H11NOS/c1-9(8)6-4-2-3-5-7/h2-4,6H2,1H3 |
| InChI Key | FGYQUFZANKOISC-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD20394964 |
| Molecular Formula | C6H11NOS |
| Molecular Weight | 145.2226 |
| SMILES | CS(CCCCC#N)=O |
| Synonyms | Sulforaphane nitrile,
Pentanenitrile, 5-(methylsulfinyl)-,
5-METHANESULFINYLPENTANENITRILE,
61121-66-2,
AC1LBWQM,
5-methylsulfinylpentanenitrile,
SCHEMBL9277702,
CTK2E6741,
5-(methylsulfinyl)-pentanenitrile,
DTXSID50337631,
FGYQUFZANKOISC-UHFFFAOYSA-N,
5-(Methylsulfinyl)pentanenitrile #,
AKOS014018195,
CID543743,
|
| Complexity | 135 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 145.056g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 9 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 145.22g/mol |
| Monoisotopic Mass | 145.056g/mol |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Topological Polar Surface Area | 60.1A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | -0.3 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precautionary statements
|
|
|
Signal Words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number