| CAS Number | 75431-23-1 |
| Catalog Number | AG01B7XH(AGN-PC-0JSBLA) |
| Chemical Name | 1-chloro-4,4-dimethylpentane |
| IUPAC Name | 1-chloro-4,4-dimethylpentane |
| InChI | InChI=1S/C7H15Cl/c1-7(2,3)5-4-6-8/h4-6H2,1-3H3 |
| InChI Key | LEQALULJXWQRKX-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD19232725 |
| Molecular Formula | C7H15Cl |
| Molecular Weight | 134.6470 |
| SMILES | CC(CCCCl)(C)C |
| Synonyms | 1-chloro-4,4-dimethylpentane,
Pentane, 1-chloro-4,4-dimethyl,
75431-23-1,
AC1LAZ4G,
SCHEMBL10287140,
LEQALULJXWQRKX-UHFFFAOYSA-N,
ZINC70651676,
AKOS006383243,
CID524245,
|
| Complexity | 51.9 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 134.086g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 8 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 134.647g/mol |
| Monoisotopic Mass | 134.086g/mol |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Topological Polar Surface Area | 0A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 3.3 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number