| CAS Number | 3156-73-8 |
| Catalog Number | AG01ALQ0(AGN-PC-05RDW1) |
| Chemical Name | 1-Nitropropan-2-ol |
| IUPAC Name | 1-nitropropan-2-ol |
| InChI | InChI=1S/C3H7NO3/c1-3(5)2-4(6)7/h3,5H,2H2,1H3 |
| InChI Key | PFNCKQIYLAVYJF-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00506013 |
| Molecular Formula | C3H7NO3 |
| Molecular Weight | 105.0926 |
| NSC Number | 17677 |
| SMILES | CC(C[N+]([O-])=O)O |
| Synonyms | 1-Nitro-2-propanol,
1-nitropropan-2-ol,
2-Propanol, 1-nitro-,
3156-73-8,
PFNCKQIYLAVYJF-UHFFFAOYSA-N,
NSC17677,
NSC 17677,
2-hydroxy-nitropropane,
AC1L3UJL,
AC1Q21T3,
SCHEMBL6927866,
CTK1C3866,
NSC-17677,
AKOS000505565,
AKOS030239483,
C3-H7-N-O3,
CID95537,
AR-1C4859,
32886-97-8,
|
| Complexity | 67.1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 105.043g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 7 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 105.093g/mol |
| Monoisotopic Mass | 105.043g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 66A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | -0.2 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precuationary statements
|
|
|
Siginal words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number