| CAS Number | 151276-15-2 |
| Catalog Number | AG00AMPI(AGN-PC-03IV7Y) |
| Chemical Name | 5-Methyl-2-(trifluoromethoxy)aniline |
| IUPAC Name | 5-methyl-2-(trifluoromethoxy)aniline |
| InChI | InChI=1S/C8H8F3NO/c1-5-2-3-7(6(12)4-5)13-8(9,10)11/h2-4H,12H2,1H3 |
| InChI Key | INWQECYURRPKAN-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD18399696 |
| Molecular Formula | C8H8F3NO |
| Molecular Weight | 191.1504 |
| SMILES | NC1=CC(C)=CC=C1OC(F)(F)F |
| Synonyms | 5-Methyl-2-(trifluoromethoxy)aniline,
151276-15-2,
MFCD18399696,
SCHEMBL7934321,
ZINC84845552,
JS-5098,
|
| Complexity | 171 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 191.056g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 13 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 191.153g/mol |
| Monoisotopic Mass | 191.056g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 35.2A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 3 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number