| CAS Number | 263169-13-7 |
| Catalog Number | AG00J1PO(AGN-PC-0169B7) |
| Chemical Name | Isopropyl(methyl)sulfamoyl chloride |
| IUPAC Name | N-methyl-N-propan-2-ylsulfamoyl chloride |
| InChI | InChI=1S/C4H10ClNO2S/c1-4(2)6(3)9(5,7)8/h4H,1-3H3 |
| InChI Key | GAOQGZLCQBFHCZ-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD09741593 |
| Molecular Formula | C4H10ClNO2S |
| Molecular Weight | 171.6457 |
| SMILES | S(Cl)(=O)(=O)N(C)C(C)C |
| Synonyms | isopropyl(methyl)sulfamoyl chloride,
263169-13-7,
Isopropylmethylsulfamoyl chloride,
(N-isopropyl-N-methylamino)sulfonyl chloride,
[N-isopropyl-N-methylamino]sulfonyl chloride,
AC1Q1PXE,
SCHEMBL459653,
CTK6A9392,
GAOQGZLCQBFHCZ-UHFFFAOYSA-N,
ALBB-032095,
MFCD09741593,
AKOS000150846,
ZINC100289335,
N-isopropyl-N-methyl sulfamoyl chloride,
N-methyl-N-(propan-2-yl)sulfamoyl chloride,
EN300-40121,
N-Methyl-N-[1-methylethyl]sulfamoyl chloride,
Y-5435,
(4-chlorophenyl)boronic acid hydrate,
|
| Complexity | 170 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 171.012g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 9 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 171.639g/mol |
| Monoisotopic Mass | 171.012g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 45.8A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.1 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number