| CAS Number | 89855-42-5 |
| Catalog Number | AG01DQSU(AGN-PC-00G6DP) |
| Chemical Name | 2-(2,2-Dimethyl-1,3-dioxolan-4-yl)ethan-1-amine |
| IUPAC Name | 2-(2,2-dimethyl-1,3-dioxolan-4-yl)ethanamine |
| InChI | InChI=1S/C7H15NO2/c1-7(2)9-5-6(10-7)3-4-8/h6H,3-5,8H2,1-2H3 |
| InChI Key | YBYAUYKHQWYPSD-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD11590802 |
| Molecular Formula | C7H15NO2 |
| Molecular Weight | 145.1995 |
| SMILES | CC1(OC(CCN)CO1)C |
| Synonyms | 2-(2,2-dimethyl-1,3-dioxolan-4-yl)ethan-1-amine,
89855-42-5,
SCHEMBL368919,
AKOS006315470,
2,2-Dimethyl-4-(2-aminoethyl)-1,3-dioxolane,
CID11788365,
2-(2,2-dimethyl-1,3-dioxolan-4-yl)ethanamine,
|
| Complexity | 114 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 145.11g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 10 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 145.202g/mol |
| Monoisotopic Mass | 145.11g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 44.5A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | -0.1 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number