| CAS Number | 69856-80-0 |
| Catalog Number | AG00IZEE(AGN-PC-005SKV) |
| Chemical Name | Undeca-1,10-dien-6-ol |
| IUPAC Name | undeca-1,10-dien-6-ol |
| InChI | InChI=1S/C11H20O/c1-3-5-7-9-11(12)10-8-6-4-2/h3-4,11-12H,1-2,5-10H2 |
| InChI Key | DBEOIPLDPMSHME-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD27964729 |
| Molecular Formula | C11H20O |
| Molecular Weight | 168.2759 |
| SMILES | OC(CCCC=C)CCCC=C |
| Synonyms | Undeca-1,10-dien-6-ol,
69856-80-0,
6-hydroxy-1,10-undecadiene,
1,10-Undecadien-6-ol,
1,10-Undecadiene-6-ol,
SCHEMBL8971074,
DBEOIPLDPMSHME-UHFFFAOYSA-N,
KS-000023UO,
AKOS025141964,
ZINC135749714,
CL-0727,
CID11275239,
|
| Complexity | 104 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 168.151g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 12 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 168.28g/mol |
| Monoisotopic Mass | 168.151g/mol |
| Rotatable Bond Count | 8 |
| Topological Polar Surface Area | 20.2A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 3.2 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number