| CAS Number | 154779-70-1 |
| Catalog Number | AG01DVM9(AGN-PC-001P8N) |
| Chemical Name | 2-methylhex-5-enal |
| IUPAC Name | 2-methylhex-5-enal |
| InChI | InChI=1S/C7H12O/c1-3-4-5-7(2)6-8/h3,6-7H,1,4-5H2,2H3 |
| InChI Key | RFDSJBMHTRDRBW-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD20385054 |
| Molecular Formula | C7H12O |
| Molecular Weight | 112.1696 |
| SMILES | CC(C=O)CCC=C |
| Synonyms | 2-methylhex-5-enal,
154779-70-1,
2-methyl-5-hexenal,
SCHEMBL2162534,
AKOS013991758,
F2147-8873,
|
| Complexity | 76.5 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 112.089g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 8 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 112.172g/mol |
| Monoisotopic Mass | 112.089g/mol |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Topological Polar Surface Area | 17.1A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.7 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number