| CAS Number | 1252576-13-8 |
| Catalog Number | AG01JHJC(AGN-PC-3H6E0B) |
| Chemical Name | (S)-Ph-Quinox |
| IUPAC Name | (4S)-4-phenyl-2-quinolin-2-yl-4,5-dihydro-1,3-oxazole |
| InChI | InChI=1S/C18H14N2O/c1-2-6-13(7-3-1)17-12-21-18(20-17)16-11-10-14-8-4-5-9-15(14)19-16/h1-11,17H,12H2/t17-/m1/s1 |
| InChI Key | OIFADUQNTPUCKK-QGZVFWFLSA-N |
| MDL Number | MFCD31619193 |
| Molecular Formula | C18H14N2O |
| Molecular Weight | 274.3166 |
| SMILES | C1([C@H]2COC(C3=NC4=CC=CC=C4C=C3)=N2)=CC=CC=C1 |
| Synonyms | (S)-Ph-quinox,
(S)-Ph-quinox, >=95%,
CS-16092,
CS-0088295,
2-[(4S)-4beta-Phenyl-2-oxazoline-2-yl]quinoline,
1252576-13-8,
|
| Complexity | 389 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 274.110613g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 21 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 274.3g/mol |
| Monoisotopic Mass | 274.110613g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 34.5Ų |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 3.8 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number