| CAS Number | 44843-38-1 |
| Catalog Number | AG01FQZH(AGN-PC-0JR9GY) |
| Chemical Name | N,N'-Bis(1-methylethyl)methanimidamide |
| IUPAC Name | N,N'-di(propan-2-yl)methanimidamide |
| InChI | InChI=1S/C7H16N2/c1-6(2)8-5-9-7(3)4/h5-7H,1-4H3,(H,8,9) |
| InChI Key | UBLPVUXFDNIPIV-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00009857 |
| Molecular Formula | C7H16N2 |
| Molecular Weight | 128.2153 |
| SMILES | CC(C)NC=NC(C)C |
| Synonyms | 44843-38-1,
N,N'-Bis(1-methylethyl)methanimidamide,
n,n'-diisopropylformamidine,
SCHEMBL837612,
SCHEMBL12448124,
ZINC1603697,
AKOS006352091,
AC1L93ND,
CID437419,
NSC513589,
N,N'-di(propan-2-yl)methanimidamide,
Methanimidamide,N,N'-bis(1-methylethyl)-,
Methanimidamide, N,N'-bis(1-methylethyl)-,
|
| Complexity | 84.9 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 128.131349g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 9 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 128.22g/mol |
| Monoisotopic Mass | 128.131349g/mol |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Topological Polar Surface Area | 24.4Ų |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.2 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number