| CAS Number | 407-67-0 |
| Catalog Number | AG01FF7X(AGN-PC-014WFP) |
| Chemical Name | 8-Bromo-1,1,1-trifluorooctane |
| IUPAC Name | 8-bromo-1,1,1-trifluorooctane |
| InChI | InChI=1S/C8H14BrF3/c9-7-5-3-1-2-4-6-8(10,11)12/h1-7H2 |
| InChI Key | DUQYWQRWUZICCS-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD22053264 |
| Molecular Formula | C8H14BrF3 |
| Molecular Weight | 247.0960 |
| SMILES | FC(F)(F)CCCCCCCBr |
| Synonyms | 8-Bromo-1,1,1-trifluorooctane,
407-67-0,
8-bromo-1,1,1-trifluoro-octane,
SCHEMBL9260249,
ZINC136805911,
|
| Complexity | 101 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 246.023g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 12 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 247.099g/mol |
| Monoisotopic Mass | 246.023g/mol |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Topological Polar Surface Area | 0A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 4.6 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precautionary statements
|
|
|
Signal Words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number