| CAS Number | 62643-46-3 |
| Catalog Number | AG01EQ6K(AGN-PC-0LPKPX) |
| Chemical Name | 20-hydroxy-eicosanoicacid |
| IUPAC Name | 20-hydroxyicosanoic acid |
| InChI | InChI=1S/C20H40O3/c21-19-17-15-13-11-9-7-5-3-1-2-4-6-8-10-12-14-16-18-20(22)23/h21H,1-19H2,(H,22,23) |
| InChI Key | JLDIWYKSFMPIDW-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD02259050 |
| Molecular Formula | C20H40O3 |
| Molecular Weight | 328.5298 |
| SMILES | C(CCCCCCCCCCCCO)CCCCCCC(=O)O |
| Synonyms | 20-HYDROXYEICOSANOIC ACID,
20-hydroxyicosanoic acid,
20-hydroxy-eicosanoic acid,
LMFA01050075,
20-hydroxyarachidic acid,
20-hydroxy-eicosanoicacid,
omega-hydroxyarachidic acid,
omega-hydroxyicosanoic acid,
AC1NR13Y,
SCHEMBL401769,
CHEBI:79190,
CTK8A4150,
JLDIWYKSFMPIDW-UHFFFAOYSA-N,
ZINC14449691,
62643-46-3,
FA(20:0(OH)),
CID5282919,
|
| Complexity | 241 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 328.298g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 23 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 328.537g/mol |
| Monoisotopic Mass | 328.298g/mol |
| Rotatable Bond Count | 19 |
| Topological Polar Surface Area | 57.5A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 6.4 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number