| CAS Number | 2095704-43-9 |
| Catalog Number | AG01EOIR(AGN-PC-3H46E7) |
| Chemical Name | SLV-2436 |
| IUPAC Name | 5-(3-amino-1H-indazol-6-yl)-1-[(3-chlorophenyl)methyl]pyridin-2-one |
| InChI | InChI=1S/C19H15ClN4O/c20-15-3-1-2-12(8-15)10-24-11-14(5-7-18(24)25)13-4-6-16-17(9-13)22-23-19(16)21/h1-9,11H,10H2,(H3,21,22,23) |
| InChI Key | YQVUADHJKWJHAF-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD31728203 |
| Molecular Formula | C19H15ClN4O |
| Molecular Weight | 350.8016 |
| SMILES | O=C1C=CC(C2=CC3=C(C=C2)C(N)=NN3)=CN1CC4=CC=CC(Cl)=C4 |
| Synonyms | SLV-2436,
2095704-43-9,
SCHEMBL18764462,
SEL-201,
SEL201-88,
HY-112113,
CS-0043363,
|
| Complexity | 578 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 350.093g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 25 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 350.806g/mol |
| Monoisotopic Mass | 350.093g/mol |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Topological Polar Surface Area | 75A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 3 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number