| CAS Number | 1261491-89-7 |
| Catalog Number | AG01EOH6(AGN-PC-0WGD67) |
| Chemical Name | Olumacostat glasaretil |
| IUPAC Name | [2-[(2-ethoxy-2-oxoethyl)-methylamino]-2-oxoethyl] 5-tetradecoxyfuran-2-carboxylate |
| InChI | InChI=1S/C26H43NO7/c1-4-6-7-8-9-10-11-12-13-14-15-16-19-32-25-18-17-22(34-25)26(30)33-21-23(28)27(3)20-24(29)31-5-2/h17-18H,4-16,19-21H2,1-3H3 |
| InChI Key | FYJLDICZGDFWKP-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD30533440 |
| Molecular Formula | C26H43NO7 |
| Molecular Weight | 481.6221 |
| SMILES | O1C(OCCCCCCCCCCCCCC)=CC=C1C(OCC(N(CC(OCC)=O)C)=O)=O |
| UNII | 4W6JDK2PLY |
| Synonyms | Olumacostat glasaretil,
1261491-89-7,
UNII-4W6JDK2PLY,
4W6JDK2PLY,
Olumacostat-Glasaretil,
DRMO1B,
DRM01B,
Olumacostat glasaretil [INN],
Olumacostat glasaretil [USAN],
CHEMBL3989947,
SCHEMBL14856848,
BCP25136,
EX-A1319,
AKOS032954052,
CS-6417,
DB12642,
HY-17641,
2-((2-Ethoxy-2-oxoethyl)(methyl)amino)-2-oxoethyl-5-(tetradecyloxy)furan-2-carboxylate,
|
| Complexity | 569 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 481.304g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 34 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 481.63g/mol |
| Monoisotopic Mass | 481.304g/mol |
| Rotatable Bond Count | 22 |
| Topological Polar Surface Area | 95.3A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 8 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number