| CAS Number | 94164-88-2 |
| Catalog Number | AG01EOCT(AGN-PC-3H46C1) |
| Chemical Name | PKM2-IN-1 |
| IUPAC Name | (3-methyl-1,4-dioxonaphthalen-2-yl)methyl piperidine-1-carbodithioate |
| InChI | InChI=1S/C18H19NO2S2/c1-12-15(11-23-18(22)19-9-5-2-6-10-19)17(21)14-8-4-3-7-13(14)16(12)20/h3-4,7-8H,2,5-6,9-11H2,1H3 |
| InChI Key | STAFOGVMELKGRI-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD31619244 |
| Molecular Formula | C18H19NO2S2 |
| Molecular Weight | 345.4790 |
| SMILES | S=C(N1CCCCC1)SCC(C2=O)=C(C)C(C3=C2C=CC=C3)=O |
| Synonyms | PKM2 inhibitor,
PKM2-IN-1,
94164-88-2,
PKM2 inhibitor(compound 3k),
pkm2-inhibitor-compound-3k,
MDK4882,
BCP23555,
EX-A2027,
CS-8094,
HY-103617,
AK00798846,
N/A,
|
| Complexity | 549 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 345.086g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 23 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 345.475g/mol |
| Monoisotopic Mass | 345.086g/mol |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Topological Polar Surface Area | 94.8A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 3.5 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precautionary statements
|
|
|
Signal Words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number