| CAS Number | 1797406-80-4 |
| Catalog Number | AG01EO9G(AGN-PC-3H46AG) |
| Chemical Name | E3 ligase Ligand-Linker Conjugates 12 |
| IUPAC Name | (2S,4R)-1-[(2S)-2-[[2-[2-[2-(2-azidoethoxy)ethoxy]ethoxy]acetyl]amino]-3,3-dimethylbutanoyl]-4-hydroxy-N-[[4-(4-methyl-1,3-thiazol-5-yl)phenyl]methyl]pyrrolidine-2-carboxamide |
| InChI | InChI=1S/C30H43N7O7S/c1-20-26(45-19-33-20)22-7-5-21(6-8-22)16-32-28(40)24-15-23(38)17-37(24)29(41)27(30(2,3)4)35-25(39)18-44-14-13-43-12-11-42-10-9-34-36-31/h5-8,19,23-24,27,38H,9-18H2,1-4H3,(H,32,40)(H,35,39)/t23-,24+,27-/m1/s1 |
| InChI Key | MZOMHQGOVGODTD-ONBPZOJHSA-N |
| MDL Number | MFCD31807299 |
| Molecular Formula | C30H43N7O7S |
| Molecular Weight | 645.7701 |
| SMILES | C([C@@H](NC(COCCOCCOCCN=[N+]=[N-])=O)[C@](C)(C)C)(=O)N1[C@H](C(NCC2=CC=C(C=C2)C=3SC=NC3C)=O)C[C@@H](O)C1 |
| Synonyms | E3 ligase Ligand-Linker Conjugates 12,
SCHEMBL18076359,
CS-7734,
1797406-80-4,
HY-103598,
|
| Complexity | 1000 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 3 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 645.294g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 45 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 11 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 645.776g/mol |
| Monoisotopic Mass | 645.294g/mol |
| Rotatable Bond Count | 18 |
| Topological Polar Surface Area | 182A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 2.8 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number