| CAS Number | 1513879-21-4 |
| Catalog Number | AG01EO94 |
| Chemical Name | BQR-695 |
| IUPAC Name | 2-[[7-(3,4-dimethoxyphenyl)quinoxalin-2-yl]amino]-N-methylacetamide |
| InChI | InChI=1S/C19H20N4O3/c1-20-19(24)11-22-18-10-21-14-6-4-12(8-15(14)23-18)13-5-7-16(25-2)17(9-13)26-3/h4-10H,11H2,1-3H3,(H,20,24)(H,22,23) |
| InChI Key | LYPCULYCGFOIDA-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD30533463 |
| Molecular Formula | C19H20N4O3 |
| Molecular Weight | 352.3871 |
| SMILES | COC=1C=C(C=CC1OC)C1=CC=C2N=CC(=NC2=C1)NCC(=O)NC |
| Synonyms | BQR-695,
1513879-21-4,
NVP-BQR695,
N~2~-[7-(3,4-Dimethoxyphenyl)quinoxalin-2-Yl]-N-Methylglycinamide,
NVP-BQR 695,
BCP28971,
CS-8070,
HY-18748,
A16938,
BQR,
BQR695,
|
| Complexity | 464 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 352.154g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 26 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 352.394g/mol |
| Monoisotopic Mass | 352.154g/mol |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Topological Polar Surface Area | 85.4A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 2.4 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number