| CAS Number | 1835705-53-7 |
| Catalog Number | AG01EO7T(AGN-PC-3H4697) |
| Chemical Name | PROTAC Linker 1 |
| IUPAC Name | tert-butyl 2-[2-(6-chlorohexoxy)ethoxy]acetate |
| InChI | InChI=1S/C14H27ClO4/c1-14(2,3)19-13(16)12-18-11-10-17-9-7-5-4-6-8-15/h4-12H2,1-3H3 |
| InChI Key | GRFAVKLYDZBECC-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD31692348 |
| Molecular Formula | C14H27ClO4 |
| Molecular Weight | 294.8148 |
| SMILES | CC(C)(C)OC(=O)COCCOCCCCCCCl |
| Synonyms | PROTAC Linker 1,
1835705-53-7,
SCHEMBL18788322,
HY-108371,
CS-0028494,
|
| Complexity | 226 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 294.16g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 19 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 294.816g/mol |
| Monoisotopic Mass | 294.16g/mol |
| Rotatable Bond Count | 13 |
| Topological Polar Surface Area | 44.8A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 2.9 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number