| CAS Number | 1874276-76-2 |
| Catalog Number | AG01ENW9(AGN-PC-3H463N) |
| Chemical Name | LXS196 |
| IUPAC Name | 3-amino-N-[3-(4-amino-4-methylpiperidin-1-yl)pyridin-2-yl]-6-[3-(trifluoromethyl)pyridin-2-yl]pyrazine-2-carboxamide |
| InChI | InChI=1S/C22H23F3N8O/c1-21(27)6-10-33(11-7-21)15-5-3-9-29-19(15)32-20(34)17-18(26)30-12-14(31-17)16-13(22(23,24)25)4-2-8-28-16/h2-5,8-9,12H,6-7,10-11,27H2,1H3,(H2,26,30)(H,29,32,34) |
| InChI Key | XXJXHXJWQSCNPX-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD31544328 |
| Molecular Formula | C22H23F3N8O |
| Molecular Weight | 472.4662 |
| SMILES | C(F)(F)(F)c1c(nccc1)c1nc(C(=O)Nc2c(cccn2)N2CCC(CC2)(C)N)c(nc1)N |
| Synonyms | LXS196,
1874276-76-2,
LXS-196,
NVP-LXS196,
CHEMBL3982723,
SCHEMBL17506262,
LXS 196,
XXJXHXJWQSCNPX-UHFFFAOYSA-N,
BDBM251460,
BCP20781,
EX-A2690,
ZINC584641445,
CS-7529,
HY-101569,
US9452998, 9,
3-amino-N-(3-(4-amino-4-methylpiperidin-1-yl)pyridin-2-yl)-6-(3-(trifluoromethyl)pyridin-2-yl)pyrazine-2-carboxamide,
|
| Complexity | 702 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 472.195g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 34 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 11 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 472.476g/mol |
| Monoisotopic Mass | 472.195g/mol |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Topological Polar Surface Area | 136A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.9 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precautionary statements
|
|
|
Signal Words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number