| CAS Number | 958772-66-2 |
| Catalog Number | AG01ENP1(AGN-PC-0WAI9N) |
| Chemical Name | SID 26681509 |
| IUPAC Name | tert-butyl N-[(2S)-1-[2-[2-(2-ethylanilino)-2-oxoethyl]sulfanylcarbonylhydrazinyl]-3-(1H-indol-3-yl)-1-oxopropan-2-yl]carbamate |
| InChI | InChI=1S/C27H33N5O5S/c1-5-17-10-6-8-12-20(17)29-23(33)16-38-26(36)32-31-24(34)22(30-25(35)37-27(2,3)4)14-18-15-28-21-13-9-7-11-19(18)21/h6-13,15,22,28H,5,14,16H2,1-4H3,(H,29,33)(H,30,35)(H,31,34)(H,32,36)/t22-/m0/s1 |
| InChI Key | OTIWAYTTYNFEKL-QFIPXVFZSA-N |
| MDL Number | MFCD16875433 |
| Molecular Formula | C27H33N5O5S |
| Molecular Weight | 539.6464 |
| SMILES | C(NNC(SCC(NC1=CC=CC=C1CC)=O)=O)(=O)[C@H](CC1C2C(=CC=CC=2)NC=1)NC(OC(C)(C)C)=O |
| Synonyms | SID 26681509,
SID 26681509,
CHEMBL259450,
958772-66-2,
N-[(1,1-Dimethylethoxy)carbonyl]-L-tryptophan-2-[[[2-[(2-ethylphenyl)amino]-2-oxoethyl]thio]carbonyl]hydrazide,
BDBM50374666,
ZINC29050413,
AKOS024457720,
PC-0626568,
A4424,
|
| Complexity | 835 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 539.22g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 38 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 5 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 539.651g/mol |
| Monoisotopic Mass | 539.22g/mol |
| Rotatable Bond Count | 11 |
| Topological Polar Surface Area | 167A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 4.5 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number