| CAS Number | 1832713-02-6 |
| Catalog Number | AG01ENL8(AGN-PC-3H45P0) |
| Chemical Name | RA839 |
| IUPAC Name | (3S)-1-[4-[(2,3,5,6-tetramethylphenyl)sulfonylamino]naphthalen-1-yl]pyrrolidine-3-carboxylic acid |
| InChI | InChI=1S/C25H28N2O4S/c1-15-13-16(2)18(4)24(17(15)3)32(30,31)26-22-9-10-23(21-8-6-5-7-20(21)22)27-12-11-19(14-27)25(28)29/h5-10,13,19,26H,11-12,14H2,1-4H3,(H,28,29)/t19-/m0/s1 |
| InChI Key | BVYWIQHJXAEJOD-IBGZPJMESA-N |
| MDL Number | MFCD30182350 |
| Molecular Formula | C25H28N2O4S |
| Molecular Weight | 452.5658 |
| SMILES | O=C([C@@H]1CN(C2=C3C=CC=CC3=C(NS(=O)(C4=C(C)C(C)=CC(C)=C4C)=O)C=C2)CC1)O |
| Synonyms | CHEMBL3899754,
RA 839,
1832713-02-6,
(3s)-1-(4-{[(2,3,5,6-Tetramethylphenyl)sulfonyl]amino}naphthalen-1-Yl)pyrrolidine-3-Carboxylic Acid,
SCHEMBL17599491,
BDBM50200467,
AKOS027470264,
ZINC263620292,
(3S)-1-[4-[[(2,3,5,6-Tetramethylphenyl)sulfonyl]amino]-1-naphthalenyl]-3-pyrrolidinecarboxylic acid,
(3S)-1-[4-[[(2,3,5,6-Tetramethylphenyl)sulfonyl]amino]-1-naphthalenyl]-3-pyrrolidinecarboxylicacid,
51M,
BVYWIQHJXAEJOD-IBGZPJMESA-N,
|
| Complexity | 767 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 452.177g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 32 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 452.569g/mol |
| Monoisotopic Mass | 452.177g/mol |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Topological Polar Surface Area | 95.1A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 4.9 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number