| CAS Number | 1783816-74-9 |
| Catalog Number | AG01ENFK(AGN-PC-3H45KO) |
| Chemical Name | NVS-PAK1-1 |
| IUPAC Name | (3S)-3-[[8-chloro-11-(2,2-difluoroethyl)-3-fluoro-5H-benzo[b][1,4]benzodiazepin-6-ylidene]amino]-N-propan-2-ylpyrrolidine-1-carboxamide |
| InChI | InChI=1S/C23H25ClF3N5O/c1-13(2)28-23(33)31-8-7-16(11-31)29-22-17-9-14(24)3-5-19(17)32(12-21(26)27)20-6-4-15(25)10-18(20)30-22/h3-6,9-10,13,16,21H,7-8,11-12H2,1-2H3,(H,28,33)(H,29,30)/t16-/m0/s1 |
| InChI Key | OINGHOPGNMYCAB-INIZCTEOSA-N |
| MDL Number | MFCD30723183 |
| Molecular Formula | C23H25ClF3N5O |
| Molecular Weight | 479.9257 |
| SMILES | O=C(N1C[C@@H](NC2=NC3=CC(F)=CC=C3N(CC(F)F)C4=CC=C(Cl)C=C42)CC1)NC(C)C |
| Synonyms | NVS-PAK1-1,
1783816-74-9,
CHEMBL3609372,
NVS PAK1 1,
NVSPAK11; NVS PAK1 1,
BCP29548,
BDBM50112348,
AKOS032946524,
CS-6916,
NCGC00486944-01,
NVS-PAK1-1, >=98% (HPLC),
HY-100519,
NVS-PAK1-1,1783816-74-9, NVS-PAK1-1NVS-PAK11NVS-PAK1 1,
(3S)-3-(2-Chloro-5-(2,2-difluoroethyl)-8-fluoro-5H-dibenzo[b,e][1,4]diazepin-11-ylamino)-N-isopropylpyrrolidine-1-carboxamide,
|
| Complexity | 726 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 479.169973g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 33 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 479.9g/mol |
| Monoisotopic Mass | 479.169973g/mol |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Topological Polar Surface Area | 60Ų |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 4.5 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number