| CAS Number | 1693731-40-6 |
| Catalog Number | AG01ELR0 |
| Chemical Name | N-[5-(2,3-dihydro-1,4-benzodioxine-6-amido)-2-methylphenyl]-2-[2-(pyrrolidin-1-yl)ethoxy]quinoline-6-carboxamide |
| IUPAC Name | N-[5-(2,3-dihydro-1,4-benzodioxine-6-carbonylamino)-2-methylphenyl]-2-(2-pyrrolidin-1-ylethoxy)quinoline-6-carboxamide |
| InChI | InChI=1S/C32H32N4O5/c1-21-4-8-25(33-31(37)24-6-10-28-29(19-24)40-17-16-39-28)20-27(21)35-32(38)23-5-9-26-22(18-23)7-11-30(34-26)41-15-14-36-12-2-3-13-36/h4-11,18-20H,2-3,12-17H2,1H3,(H,33,37)(H,35,38) |
| InChI Key | KLHOCHQJHXNKAS-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD30738050 |
| Molecular Formula | C32H32N4O5 |
| Molecular Weight | 552.6203 |
| SMILES | O1C2=C(OCC1)C=C(C=C2)C(=O)NC=2C=CC(=C(C2)NC(=O)C=2C=C1C=CC(=NC1=CC2)OCCN2CCCC2)C |
| Synonyms | CCT251236,
CCT251236,
1693731-40-6,
N-(5-(2,3-dihydrobenzo[b][1,4]dioxine-6-carboxamido)-2-methylphenyl)-2-(2-(pyrrolidin-1-yl)ethoxy)quinoline-6-carboxamide,
CHEMBL4087666,
SCHEMBL16621340,
BCP20805,
EX-A1634,
AKOS032960464,
CCT 251236,
CCT-251236,
CS-6956,
HY-101026,
N-[5-(2,3-dihydro-1,4-benzodioxine-6-amido)-2-methylphenyl]-2-[2-(pyrrolidin-1-yl)ethoxy]quinoline-6-carboxamide,
|
| Complexity | 884 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 552.237g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 41 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 552.631g/mol |
| Monoisotopic Mass | 552.237g/mol |
| Rotatable Bond Count | 8 |
| Topological Polar Surface Area | 102A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 4.8 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number