| CAS Number | 1547588-59-9 |
| Catalog Number | AG01EK6H |
| Chemical Name | 4-(ethylsulfanyl)cyclohexane-1-carboxylic acid |
| IUPAC Name | 4-ethylsulfanylcyclohexane-1-carboxylic acid |
| InChI | InChI=1S/C9H16O2S/c1-2-12-8-5-3-7(4-6-8)9(10)11/h7-8H,2-6H2,1H3,(H,10,11) |
| InChI Key | FQQYRTYZYYKJNU-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD26739575 |
| Molecular Formula | C9H16O2S |
| Molecular Weight | 188.2871 |
| SMILES | CCSC1CCC(C(O)=O)CC1 |
| Synonyms | 4-(ethylsulfanyl)cyclohexane-1-carboxylic acid,
1547588-59-9,
|
| Complexity | 151 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 188.087g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 12 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 188.285g/mol |
| Monoisotopic Mass | 188.087g/mol |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Topological Polar Surface Area | 62.6A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 2 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number