| CAS Number | 1958100-55-4 |
| Catalog Number | AG01EI00 |
| Chemical Name | 3-methyl-1,2-thiazol-4-amine hydrochloride |
| IUPAC Name | 3-methyl-1,2-thiazol-4-amine;hydrochloride |
| InChI | InChI=1S/C4H6N2S.ClH/c1-3-4(5)2-7-6-3;/h2H,5H2,1H3;1H |
| InChI Key | GRQHKXUKSZPBEN-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD30478635 |
| Molecular Formula | C4H7ClN2S |
| Molecular Weight | 150.6298 |
| SMILES | Cc1c(csn1)N.Cl |
| Synonyms | 3-Methylisothiazol-4-amine hydrochloride,
1958100-55-4,
3-METHYLISOTHIAZOL-4-AMINE HCL,
AKOS030524942,
AS-40401,
3-methyl-1,2-thiazol-4-amine hydrochloride,
|
| Complexity | 66.7 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 150.002g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 8 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 150.624g/mol |
| Monoisotopic Mass | 150.002g/mol |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Topological Polar Surface Area | 67.2A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number