| CAS Number | 2096341-64-7 |
| Catalog Number | AG01EHMD |
| Chemical Name | 2,3-Dichloro-4-ethoxyphenylboronic acid |
| IUPAC Name | (2,3-dichloro-4-ethoxyphenyl)boronic acid |
| InChI | InChI=1S/C8H9BCl2O3/c1-2-14-6-4-3-5(9(12)13)7(10)8(6)11/h3-4,12-13H,2H2,1H3 |
| InChI Key | XRGFWZAWBZHWRS-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD21609523 |
| Molecular Formula | C8H9BCl2O3 |
| Molecular Weight | 234.8723 |
| SMILES | c1(c(c(ccc1OCC)B(O)O)Cl)Cl |
| Synonyms | 2,3-Dichloro-4-ethoxyphenylboronic acid,
2096341-64-7,
(2,3-Dichloro-4-ethoxyphenyl)boronic acid,
MFCD21609523,
ZINC169964730,
Y2204,
B-9450,
C8H9BCl2O3,
|
| Complexity | 182 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 234.002g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 14 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 234.867g/mol |
| Monoisotopic Mass | 234.002g/mol |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Topological Polar Surface Area | 49.7A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precautionary statements
|
|
|
Signal Words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number