| CAS Number | 2096341-78-3 |
| Catalog Number | AG01EHBC(AGN-PC-3H45GP) |
| Chemical Name | 3-Chloro-2-(pyrrolidinomethyl)phenylboronic acid, pinacol ester |
| IUPAC Name | 1-[[2-chloro-6-(4,4,5,5-tetramethyl-1,3,2-dioxaborolan-2-yl)phenyl]methyl]pyrrolidine |
| InChI | InChI=1S/C17H25BClNO2/c1-16(2)17(3,4)22-18(21-16)14-8-7-9-15(19)13(14)12-20-10-5-6-11-20/h7-9H,5-6,10-12H2,1-4H3 |
| InChI Key | RBBGYSQYNSHKBX-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD20441910 |
| Molecular Formula | C17H25BClNO2 |
| Molecular Weight | 321.6499 |
| SMILES | ClC1=C(CN2CCCC2)C(B3OC(C)(C)C(C)(C)O3)=CC=C1 |
| Synonyms | 3-Chloro-2-(pyrrolidinomethyl)phenylboronic acid, pinacol ester,
2096341-78-3,
1-(2-Chloro-6-(4,4,5,5-tetramethyl-1,3,2-dioxaborolan-2-yl)benzyl)pyrrolidine,
MFCD20441910,
AKOS027377180,
ZINC169955985,
B-9716,
N/A,
|
| Complexity | 382 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 321.167g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 22 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 321.652g/mol |
| Monoisotopic Mass | 321.167g/mol |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Topological Polar Surface Area | 21.7A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precautionary statements
|
|
|
Signal Words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number