| CAS Number | 1992047-61-6 |
| Catalog Number | AG01EG2H |
| Chemical Name | NVS-CECR2-1 |
| IUPAC Name | N-cyclopropyl-2-propylsulfonyl-6-[1-(2,2,6,6-tetramethylpiperidin-4-yl)indol-5-yl]pyrimidin-4-amine |
| InChI | InChI=1S/C27H37N5O2S/c1-6-13-35(33,34)25-29-22(15-24(30-25)28-20-8-9-20)18-7-10-23-19(14-18)11-12-32(23)21-16-26(2,3)31-27(4,5)17-21/h7,10-12,14-15,20-21,31H,6,8-9,13,16-17H2,1-5H3,(H,28,29,30) |
| InChI Key | XVECNLUKQDKOST-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD30290159 |
| Molecular Formula | C27H37N5O2S |
| Molecular Weight | 495.6800 |
| SMILES | O=S(C1=NC(NC2CC2)=CC(C3=CC(C=CN4C5CC(C)(C)NC(C)(C)C5)=C4C=C3)=N1)(CCC)=O |
| Synonyms | NVS-CECR2-1,
1992047-61-6,
CHEMBL3785432,
NVS-1,
GTPL8951,
BDBM50157606,
AKOS027470275,
ZINC575598584,
NVS-CECR2-1, >=98% (HPLC),
N-cyclopropyl-2-(propane-1-sulfonyl)-6-[1-(2,2,6,6-tetramethylpiperidin-4-yl)-1H-indol-5-yl]pyrimidin-4-amine,
N-Cyclopropyl-2-(propylsulfonyl)-6-(1-(2,2,6,6-tetramethylpiperidin-4-yl)-1H-indol-5-yl)pyrimidin-4-amine,
|
| Complexity | 836 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 495.267g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 35 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 495.686g/mol |
| Monoisotopic Mass | 495.267g/mol |
| Rotatable Bond Count | 7 |
| Topological Polar Surface Area | 97.3A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 4.5 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number