| CAS Number | 849751-48-0 |
| Catalog Number | AG01EBOT(AGN-PC-09S05C) |
| Chemical Name | tert-Butyl (2-chloropyrimidin-4-yl)carbamate |
| IUPAC Name | tert-butyl N-(2-chloropyrimidin-4-yl)carbamate |
| InChI | InChI=1S/C9H12ClN3O2/c1-9(2,3)15-8(14)13-6-4-5-11-7(10)12-6/h4-5H,1-3H3,(H,11,12,13,14) |
| InChI Key | KZWYURZXVHDRKB-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD16036511 |
| Molecular Formula | C9H12ClN3O2 |
| Molecular Weight | 229.6635 |
| SMILES | O=C(OC(C)(C)C)NC1=NC(Cl)=NC=C1 |
| Synonyms | tert-Butyl (2-chloropyrimidin-4-yl)carbamate,
849751-48-0,
SCHEMBL4648083,
MFCD16036511,
ZINC126448252,
AK376186,
SC-34812,
TERT-BUTYL 2-CHLOROPYRIMIDIN-4-YLCARBAMATE,
|
| Complexity | 230 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 229.062g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 15 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 229.664g/mol |
| Monoisotopic Mass | 229.062g/mol |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Topological Polar Surface Area | 64.1A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 2.1 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard Class
|
\N
|
|
Hazard statements
|
H302-H315-H319-H335
|
|
Packing Group
|
\N
|
|
Precautionary statements
|
P261-P305+P351+P338
|
|
Signal Words
|
warning
|
|
UN Code
|
\N
|
Certificate of Analysis
Lot Number