| CAS Number | 2095432-55-4 |
| Catalog Number | AG01EB1J |
| Chemical Name | SR-18292 |
| IUPAC Name | 1-[tert-butyl-[(4-methylphenyl)methyl]amino]-3-(1H-indol-4-yloxy)propan-2-ol |
| InChI | InChI=1S/C23H30N2O2/c1-17-8-10-18(11-9-17)14-25(23(2,3)4)15-19(26)16-27-22-7-5-6-21-20(22)12-13-24-21/h5-13,19,24,26H,14-16H2,1-4H3 |
| InChI Key | BNRANURXPKRRKP-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD31657330 |
| Molecular Formula | C23H30N2O2 |
| Molecular Weight | 366.4965 |
| SMILES | N1C=CC2=C(C=CC=C12)OCC(CN(CC1=CC=C(C=C1)C)C(C)(C)C)O |
| Synonyms | SR-18292,
2095432-55-4,
SR 18292,
SCHEMBL20510353,
BCP29112,
SR18292,
AK686239,
HY-101491,
SR 18292;,
SR-18292;,
CS-0021545,
|
| Complexity | 442 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 366.230728g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 27 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 366.5g/mol |
| Monoisotopic Mass | 366.230728g/mol |
| Rotatable Bond Count | 8 |
| Topological Polar Surface Area | 48.5Ų |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 4.3 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precautionary statements
|
|
|
Signal Words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number