
Price
$0.00
无数据
无数据
无数据
| CAS Number | 9050-31-1 |
| Catalog Number | AG01E9LE(AGN-PC-0VQO2Q) |
| Chemical Name | (Hydroxypropyl)methyl cellulose phthalate |
| IUPAC Name | 1-(2-methylpropyl)imidazo[4,5-c]quinolin-4-amine |
| InChI | InChI=1S/C14H16N4/c1-9(2)7-18-8-16-12-13(18)10-5-3-4-6-11(10)17-14(12)15/h3-6,8-9H,7H2,1-2H3,(H2,15,17) |
| InChI Key | DOUYETYNHWVLEO-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00147216 |
| Molecular Formula | C14H16N4 |
| Molecular Weight | 240.3036 |
| SMILES | CC(C)CN1C=NC2=C1C3=CC=CC=C3N=C2N |
| UNII | P1QW714R7M |
| Synonyms | 1-isobutyl-1H-imidazo(4,5-c)quinolin-4-amine,
Aldara,
imiquimod,
R 837,
R-837,
R837,
S 26308,
S-26308,
Zyclara,
IMIQUIMOD,
99011-02-6,
Aldara,
Zyclara,
Beselna,
1-(2-methylpropyl)-1H-imidazo[4,5-c]quinolin-4-amine,
Zartra,
1-isobutyl-1H-imidazo[4,5-c]quinolin-4-amine,
4-Amino-1-isobutyl-1H-imidazo[4,5-c]quinoline,
R 837,
R-837,
Imiquimod acetate,
S-26308,
1-(2-methylpropyl)imidazo[4,5-c]quinolin-4-amine,
4-Amino-1-isobutyl-1H-imidazo(4,5-c)quinoline,
Imiquimodum,
UNII-P1QW714R7M,
S 26308,
MFCD00866946,
9050-31-1,
CHEMBL1282,
1-isobutylimidazo[4,5-c]quinolin-4-amine,
P1QW714R7M,
1-(2-Methylpropyl)-1H-imidazole[4,5-c]quinoline-4-amine,
1H-Imidazo[4,5-c]quinolin-4-amine, 1-(2-methylpropyl)-,
CHEBI:36704,
1H-Imidazo(4,5-c)quinolin-4-amine, 1-(2-methylpropyl)-,
NCGC00070736-02,
AK209015,
DSSTox_CID_21047,
DSSTox_RID_79617,
DSSTox_GSID_41047,
Imiquimod [USAN:INN],
Aldara (TN),
CAS-99011-02-6,
SR-01000611320,
Imiquimod (JAN/USAN/INN),
Imiquimod [USAN:INN:BAN],
Vyloma,
MTD-39,
HSDB 8129,
zlchem 9,
TMX 101,
TMX-101,
Aldara|||Beselna,
Imiquimod,(S),
6T0,
Imiquimod - Aldara,
Zyclara (TN),
DZ-2636,
PubChem21071,
ACMC-209stx,
(non-labelled)Imiquimod-d9,
AC1L1N2I,
AC1Q4YO9,
SCHEMBL26136,
MLS000083577,
BIDD:GT0859,
GTPL5003,
DTXSID7041047,
CTK8B3025,
AOB6939,
ZLA0010,
DOUYETYNHWVLEO-UHFFFAOYSA-N,
HMS2090M14,
HMS2232G07,
HMS3373B13,
HMS3715N19,
Pharmakon1600-01502351,
BCP05151,
EBD27815,
HY-B0180,
KS-000002KB,
Tox21_110985,
AC-529,
ANW-41635,
BBL010772,
BDBM50240849,
BG0561,
GP9049,
NSC369100,
NSC759651,
s1211,
STK583860,
ZINC19632912,
Imiquimod, >=98% (HPLC), solid,
AKOS005507352,
Tox21_110985_1,
1H-Imidazo[4, 1-(2-methylpropyl)-,
API0002986,
CCG-208015,
CS-2058,
DB00724,
KS-5218,
MCULE-9421195760,
NSC-369100,
NSC-759651,
TRA0092888,
NCGC00070736-03,
NCGC00070736-04,
AN-15735,
BC205676,
CC-23827,
CJ-16235,
SC-17224,
SMR000048307,
SY017571,
LS-178395,
TL8006059,
TR-038644,
FT-0080222,
FT-0602727,
I0747,
D02500,
J10325,
S26308,
Z-4416,
1-isobutyl-1H-imidazo [4,5-c]quinolin-4-amine,
1-isobutyl-1H-imidazo[4,5-c]quinoline-4-amine,
AB00399298-05,
AB00399298-06,
AB00399298-07,
AB00399298_08,
AB00399298_09,
MFCD00866946 (97+%),
011I026,
1-Isobutyl-1H-imidazo[4,5-c]quinolin-4-ylamine,
A845945,
C-14410,
1-(2-methylpropyl)-4-imidazo[4,5-c]quinolinamine,
I06-0624,
SR-01000611320-2,
SR-01000611320-3,
BRD-K26657438-001-01-2,
BRD-K26657438-001-13-7,
1-(2-methylpropyl)-1Himidazo[4,5-c]quinolin-4-amine,
1-(2-methylpropyl)-1H-imidazo[4,5-c]-quinolin-4-amine,
1-(2-methylpropyl)-1H-imidazo[4,5-c]quinolin-4-amine;,
Imiquimod / 1-(2-METHYLPROPYL)-1H-IMIDAZO[4,5-C]Q,
Imiquimod, United States Pharmacopeia (USP) Reference Standard,
4-Amino- 1-isobutyl-1H-imidazo[4,5-c]quinoline; 1-(2-Methylpropyl)-1H-imidazo[4,5-C]quinolin-4-amine,
Imiquinod,
Hpmcp,
Aldara, Imiquimod,
Beselna (TN),
3M Brand of Imiquimod,
D06CTE,
HYPROMELLOSE PHTHALATE,
UNII-8LDD2V82F5,
UNII-G4U024CQK6,
Hypromellose phthalate(HPMCP),
UNII-87Y6436BKR,
C14H16N4,
HP 55 F,
HP 55,
CID57469,
Hydroxypropylmethylcellulose phthalate,
R837,
ACN-040079,
C14-H16-N4,
C8H6O4.xC3H8O2.xCH4O.xUnspecified,
CS-O-01653,
Hydroxypropyl Methyl Cellulose Phthalate,
2-Hydroxypropyl methyl cellulose phthalate,
K777,
1-isobutyl-1H-imidazo(4,5-c)quinolin-4-amine,
Hydroxypropylmethylcellulose phthalate [JAN],
A5161,
Cellulose phthalate hydroxypropyl methyl ether,
A10469,
4-amino- 1-isobutyl-1h-imidazo[4,5-c]quinoline,
4-amino-1-isobutyl-1H-imid-azo[4,5-c]quinoline,
C056493,
C8-H6-O4.x-C3-H8-O2.x-C-H4-O.x-Unspecified,
D000077271,
Cellulose, hydrogen 1,2-benzenedicarboxylate, 2-hydroxypropyl methyl ether,
Imiquimod, 99%, a toll-like receptor 7 agonist - 10MG 10mg,
|
| Complexity | 294 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 240.137g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 18 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 240.31g/mol |
| Monoisotopic Mass | 240.137g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 56.7A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 2.6 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | |
| Precautionary statements | |
| Signal Words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

