| CAS Number | 1107659-78-8 |
| Catalog Number | AG01E7S8 |
| Chemical Name | rac-(2R,3R)-2-methylpyrrolidin-3-ol hydrochloride, cis |
| IUPAC Name | 2-methylpyrrolidin-3-ol;hydrochloride |
| InChI | InChI=1S/C5H11NO.ClH/c1-4-5(7)2-3-6-4;/h4-7H,2-3H2,1H3;1H |
| InChI Key | CFFLXBUMALVKSD-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD30726588 |
| Molecular Formula | C5H12ClNO |
| Molecular Weight | 137.6079 |
| SMILES | Cl.C[C@@H]1NCC[C@@H]1O |
| Synonyms | 2-Methylpyrrolidin-3-ol hydrochloride,
1803571-66-5,
SCHEMBL3641543,
EN300-182435,
(2R,3R)-2-Methylpyrrolidin-3-ol hydrochloride,
(2R,3S)-2-Methylpyrrolidin-3-ol hydrochloride,
(2S,3R)-2-Methylpyrrolidin-3-ol hydrochloride,
(2S,3S)-2-Methylpyrrolidin-3-ol hydrochloride,
1107659-78-8,
1107659-80-2,
664364-47-0,
817555-02-5,
|
| Complexity | 65.1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 137.061g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 8 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 137.607g/mol |
| Monoisotopic Mass | 137.061g/mol |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Topological Polar Surface Area | 32.3A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number