| CAS Number | 2088414-03-1 |
| Catalog Number | AG01E7RK |
| Chemical Name | (1S,2S)-2-Methylcyclopropan-1-Amine Hydrochloride |
| IUPAC Name | 2-methylcyclopropan-1-amine;hydrochloride |
| InChI | InChI=1S/C4H9N.ClH/c1-3-2-4(3)5;/h3-4H,2,5H2,1H3;1H |
| InChI Key | DGEKNIYQAIAEGO-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD30730496 |
| Molecular Formula | C4H10ClN |
| Molecular Weight | 107.5819 |
| SMILES | Cl.C[C@@H]1[C@H](C1)N |
| Synonyms | 89123-14-8,
2-Methylcyclopropan-1-amine HCl,
2-METHYLCYCLOPROPAN-1-AMINE HYDROCHLORIDE,
2-Methylcyclopropanamine hydrochloride,
trans-2-Methylcyclopropanamine hydrochloride,
SCHEMBL4872441,
MFCD21362300,
AK206813,
AM806543,
AS-39776,
Cyclopropanamine, 2-methyl-, hydrochloride,
CS-0047191,
(1S,2S)-2-Methylcyclopropan-1-amine hydrochloride,
2088414-03-1,
97291-62-8,
|
| Complexity | 42.9 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 107.05g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 6 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 107.581g/mol |
| Monoisotopic Mass | 107.05g/mol |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Topological Polar Surface Area | 26A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number