| CAS Number | 86445-22-9 |
| Catalog Number | AG01E5JP |
| Chemical Name | Auxinole |
| IUPAC Name | 4-(2,4-dimethylphenyl)-2-(1H-indol-3-yl)-4-oxobutanoic acid |
| InChI | InChI=1S/C20H19NO3/c1-12-7-8-14(13(2)9-12)19(22)10-16(20(23)24)17-11-21-18-6-4-3-5-15(17)18/h3-9,11,16,21H,10H2,1-2H3,(H,23,24) |
| InChI Key | HGUYAIJBXSQXGV-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD31657391 |
| Molecular Formula | C20H19NO3 |
| Molecular Weight | 321.3698 |
| SMILES | O=C(O)C(CC(C1=C(C)C=C(C)C=C1)=O)C2=CNC3=C2C=CC=C3 |
| Synonyms | alpha-(2,4-dimethylphenylethyl-2-oxo)-IAA,
alpha-(2,4-dimethylphenylethyl-2-oxo)indole-3-acetic acid,
auxinole,
Auxinole,
86445-22-9,
HY-111444,
CS-0040871,
|
| Complexity | 478 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 321.136g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 24 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 321.376g/mol |
| Monoisotopic Mass | 321.136g/mol |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Topological Polar Surface Area | 70.2A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 3.6 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number