| CAS Number | 356102-14-2 |
| Catalog Number | AG01E49S |
| Chemical Name | 2-(4-Chloro-2-methylphenoxy)-N'-(2-methoxybenzylidene)acetohydrazide |
| IUPAC Name | 2-(4-chloro-2-methylphenoxy)-N-[(E)-(2-methoxyphenyl)methylideneamino]acetamide |
| InChI | InChI=1S/C17H17ClN2O3/c1-12-9-14(18)7-8-15(12)23-11-17(21)20-19-10-13-5-3-4-6-16(13)22-2/h3-10H,11H2,1-2H3,(H,20,21)/b19-10+ |
| InChI Key | KDALDZRKOBJXIE-VXLYETTFSA-N |
| MDL Number | MFCD00635759 |
| Molecular Formula | C17H17ClN2O3 |
| Molecular Weight | 332.7815 |
| SMILES | O=C(COC(C=CC(Cl)=C1)=C1C)N/N=C/C(C=CC=C2)=C2OC |
| Synonyms | 356102-14-2,
Ani 9,
CHEMBL4080525,
AKOS001601518,
EC-000.2556,
(4-Chloro-2-methylphenoxy)-[(2-methoxyphenyl)methylene]hydrazideAceticAcid,
2-(4-Chloro-2-methylphenoxy)-N'-(2-methoxybenzylidene)acetohydrazide,
KDALDZRKOBJXIE-VXLYETTFSA-N,
ZINC00259567,
CID9556542,
|
| Complexity | 405 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Exact Mass | 332.093g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 23 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 332.784g/mol |
| Monoisotopic Mass | 332.093g/mol |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Topological Polar Surface Area | 59.9A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 3.8 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number