| CAS Number | 1215333-48-4 |
| Catalog Number | AG01E052(AGN-PC-0JPT14) |
| Chemical Name | GR144053 (trihydrochloride) |
| IUPAC Name | 2-[4-[4-(4-carbamimidoylphenyl)piperazin-1-yl]piperidin-1-yl]acetic acid;trihydrochloride |
| InChI | InChI=1S/C18H27N5O2.3ClH/c19-18(20)14-1-3-15(4-2-14)22-9-11-23(12-10-22)16-5-7-21(8-6-16)13-17(24)25;;;/h1-4,16H,5-13H2,(H3,19,20)(H,24,25);3*1H |
| InChI Key | YKRNPHOBDOUQTG-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD11045923 |
| Molecular Formula | C18H30Cl3N5O2 |
| Molecular Weight | 454.8221 |
| SMILES | Cl.Cl.Cl.C(N)(=N)C1=CC=C(C=C1)N1CCN(CC1)C1CCN(CC1)CC(=O)O |
| Synonyms | GR 144053 trihydrochloride,
1215333-48-4,
GR144053Trihydrochloride,
CHEMBL1394981,
BN0232,
AKOS024456499,
NCGC00092277-01,
J-004519,
4-[4-[4-(AMINOIMINOMETHYL)PHENYL]-1-PIPERAZINYL]-1-PIPERIDINEACETIC ACID TRIHYDROCHLORIDE,
|
| Complexity | 462 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 4 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 453.147g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 28 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 6 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 454.821g/mol |
| Monoisotopic Mass | 453.147g/mol |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Topological Polar Surface Area | 96.9A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number