| CAS Number | 6345-28-4 |
| Catalog Number | AG01DWK3(AGN-PC-0T8HC7) |
| Chemical Name | 2-(Pyridin-3-ylamino)acetic acid hydrochloride |
| IUPAC Name | 2-(pyridin-3-ylamino)acetic acid;hydrochloride |
| InChI | InChI=1S/C7H8N2O2.ClH/c10-7(11)5-9-6-2-1-3-8-4-6;/h1-4,9H,5H2,(H,10,11);1H |
| InChI Key | NTYJYLXZRKLCJI-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00043789 |
| Molecular Formula | C7H9ClN2O2 |
| Molecular Weight | 188.6116 |
| NSC Number | 44308 |
| SMILES | Cl.N1=CC(=CC=C1)NCC(=O)O |
| Synonyms | 6345-28-4,
2-(pyridin-3-ylamino)acetic acid hydrochloride,
NS-01725,
N-Pyridin-3-ylglycine--hydrogen chloride (1/1),
2-(pyridin-3-ylamino)acetic acid,hydrochloride,
2-[(pyridin-3-yl)amino]acetic acid hydrochloride,
SCHEMBL3571748,
DTXSID20648483,
N-(3-PYRIDYL)GLYCINE HCL,
NSC44308,
NSC-44308,
AKOS006282052,
MCULE-1578102322,
|
| Complexity | 138 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 188.035g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 12 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 188.611g/mol |
| Monoisotopic Mass | 188.035g/mol |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Topological Polar Surface Area | 62.2A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number