| CAS Number | 61426-49-1 |
| Catalog Number | AG01DWJB(AGN-PC-00GJ06) |
| Chemical Name | 2-Bromo-2-Cyclohexen-1-Ol |
| IUPAC Name | 2-bromocyclohex-2-en-1-ol |
| InChI | InChI=1S/C6H9BrO/c7-5-3-1-2-4-6(5)8/h3,6,8H,1-2,4H2 |
| InChI Key | SVDKKDWANPIULS-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD11054952 |
| Molecular Formula | C6H9BrO |
| Molecular Weight | 177.0391 |
| SMILES | BrC=1C(CCCC1)O |
| Synonyms | 2-bromo-2-cyclohexen-1-ol,
61426-49-1,
2-bromocyclohex-2-en-1-ol,
2-Cyclohexen-1-ol, 2-bromo-, (1R)-,
ACMC-20mcaa,
2-Bromo-2-cyclohexene-1-ol,
2-bromo-cyclohex-2-en-1-ol,
SCHEMBL6538585,
109431-74-5,
CID11805276,
|
| Complexity | 109 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 175.984g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 8 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 177.041g/mol |
| Monoisotopic Mass | 175.984g/mol |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Topological Polar Surface Area | 20.2A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.4 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number